Eksperci

Do realizacji poszczególnych punktów programu zaprosiliśmy doświadczonych w
dziedzinie animacji ekspertów i praktyków:

MONIKA KUCZYNIECKA

Poprowadzi cykl autorskich warsztatów „W starym kinie, czyli melonik i laseczka”. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, animatorka.
W pracy wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której – w połączeniu z techniką poklatkową – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy.

Stworzyła wiele animowanych teledysków (m.in. dla Renaty Przemyk, Bajzla, Czesława Mozila, Voo Voo, Dagadana), adaptację baśni Andersena (dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik) oraz inne krótkie formy animowane, lustracje/małe formy rzeźbiarskie. Poza pracą animatora prowadzi warsztaty animacji poklatkowej, podczas których przekazuje podstawowe informacje o tworzeniu animacji, ale przede wszystkich stara się zarazić młodych ludzi nową pasją, jaką jest animacja plastelinowa.

PIOTR KARDAS

fot. Teresa Cimała BIG

Poprowadzi autorskie multimedialne zajęcia wprowadzające. Pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Polskie Animacji O!PLA (2013-) oraz projektów Animation Across Borders (2012-) i O!PLA ACROSS THE BORDERS (2013-). Współtwórca i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Animacji CRAFT w Yogyakarcie (Indonezja). Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy), pomysłodawca i koordynator rozmaitych projektów kulturalno-artystycznych. W latach 2003 – 2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2008 redaktor działu filmowego na portalu internetowym Reymont.pl. W latach 2008 – 2010 kierownik programowo-artystyczny i opiekun galerii w łódzkiej Kino-Galerii Charlie. W latach 2010-2011 związany z Se-ma-for Produkcja Filmowa (główny dystrybutor), oraz Fundacją Filmową Se-ma-for. Dyrektor programowy dwóch pierwszych edycji Se-Ma-For Film Festival (2010, 2011). Pomysłodawca, twórca koncepcji i dyrektor programowy Se-Ma-For European/Asian Express 2011 > Pekin/Madryt/Tokio/Paryż – projektu w ramach prezydencji Polski w Radzie UE (2011). Inicjator, kurator sekcji i koordynator konkursu animacji przy 2. MFF ARS INDEPENDENT w Katowicach (2012).

 

STUDIO FILMOWE SEMAFOR

Przez ponad 60 lat w Semaforze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z Oscarem za film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego w roku 1983 r. oraz „Piotrusia i Wilka”. Pierwsza z nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej była jednocześnie pierwszą nagrodą tego typu dla polskiej kinematografii. Semafor jest także miejscem narodzin wielu bohaterów, którzy swoimi przygodami umilali dzieciństwo całym pokoleniom Polaków. Najnowszą propozycją studia skierowaną do najmłodszych jest „Parauszek i Przyjaciele”, która mimo wykorzystania dużo nowocześniejszych technik filmowych czerpie z najlepszych tradycji wyznaczonych przez wspomniane produkcje. Semafor ma wiele do zaoferowania również starszym odbiorcom. Filmy takie jak „Ichthys”, „Danny Boy” czy „Niebieski pokój” są może mniej znane, ale na pewno warte przybliżenia właśnie tym, którzy sądzą, że wyrośli już nieco z bajek. Jeśli natomiast ktoś chciałby zobaczyć z bliska pokoik Uszatka, drewnianą chatę, w której mieszkał wraz z dziadkiem bohater oscarowego „Piotrusia i Wilka” albo posłuchać wielu ciekawostek związanych z produkcją filmów, powinien odwiedzić Muzeum Animacji Semafor znajdujące się przy alei Piłsudskiego 135 w zabytkowym budynku Widzewskiej Manufaktury.
Związani ze Studiem Se-Ma-For Dorota Woropaj (producentka), Adam Michałowski (twórca elementów lalek tzw. konstrukcji przegubowych) oraz Krzysztof Brzozowski (reżyser, scenarzysta, animator) zadbają o oprawę merytoryczną pokazów filmów (prelekcje, dyskusja z widzami).

KRYSTIAN WEBER

Skomponuje podkład muzyczny do 4 powarsztatowych etiud. To absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (Wydział instrumentalny, specjalność: pedagogika instrumentalna – gra na akordeonie) i podyplomowych studiów etnomuzykologicznych na UW. Od 1995 r. współpracuje z Konińskim Kameralnym Zespołem Akordeonowym, W 2006 r. wspólnie z Zespołem otrzymał wyróżnienie
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie muzyki akordeonowej. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną w zakresie muzyki i śpiewu, prowadząc studio wokalne oraz organizując Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej (którego jest koordynatorem). Jest autorem muzyki do filmów dotyczących regionu konińskiego. Otrzymał Odznakę Honorową za zasługi dla Miasta Konina oraz Odznakę Honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego.

PAULINA PACHULSKA-WOJDAK – koordynator projektu

fot. Zdzisław Siwik

Absolwentka filologii polskiej na UAM w Poznaniu, specjalność dziennikarska, oraz studiów podyplomowych Menedżer kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Autorka lub współautorka i koordynatorka projektów filmowych, teatralnych i literackich, które otrzymały dofinansowanie MKiDN: „Posyłamy słowa – społeczna akcja popularyzująca czytelnictwo”, „Rozbieranie słowa – akcja poetycka”, „Cały świat w Półwiosku – warsztaty edukacji teatralnej”, „Teatr cieni – kopalnia możliwości”, „Europa w kinie – filmowa edukacja młodzieży”. Dyrektor OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby – najstarszego wydarzenia filmowego w Polsce. Programuje i koordynuje cykl „Środy z kinem niezależnym” w CKiS kinie Oskard. Nagrodzona dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w niezależnym ruchu filmowym, Nagrodą Prezydenta Miasta Konina i Honorową Odznaką za Zasługi dla Miasta Konina.